Kościół św. Maksymiliana w Oświęcimiu

Drodzy Parafianie! Jesteśmy z Wami, do Waszej dyspozycji.

Przyszło nam żyć w niecodziennej sytuacji. Zmagamy się z ogromną pandemią, która zaatakowała cały świat. W tej trudnej chwili nie możemy jednak tracić nadziei, którą pokładamy w Bogu. To Jezus przecież nas zapewnił: „Ja Jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata” (Mt 28,20). Jego obecność wśród nas dodaje nam siły, odwagi i wiary że epidemia niebawem się skończy, że znów wrócimy do naszej świątyni i wszystko będzie jak dawnej.

Jesteśmy z Wami, do Waszej dyspozycji, oczekując z posługą sakramentalną w ciągu dnia, respektując obowiązujące przepisy wynikające z prawa.

W naszej parafii Msze Święte odprawiane są w tych samych godzinach jak dotychczas, zarówno w niedziele (o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 10.00 - w dolnym kościele, 10.30, 12.00, 13.15, 16.30, 19.00) jak i w dni powszednie (o godz. 6.30, 7.00, 9.00 - w górnym kościele, 18.30). Okazja do spowiedzi – pół godziny przed każdą Mszą św. Prosimy nie odkładać spowiedzi świętej na ostatnią chwilę przed świętami, aby w ten sposób nie tworzyć skupisk ludzi powyżej 50 osób.

Prosimy aby we Mszy św. w kościele uczestniczyła najbliższa rodzina, która zamówiła intencję, wewnątrz nie może jednak przebywać więcej niż 50 osób. Prosimy zachowywać także dwumetrową odległość od siebie. Do kościoła wchodzimy przez kaplicę Bożego Miłosierdzia. Pozostałych parafian odsyłamy do transmisji radiowych i telewizyjnych – prawie wszystkie stacje transmitują niedzielną Mszę św. Codziennie czyni to Radio Maryja i TV Trwam.

W ciągu dnia otwarta jest kaplica Bożego Miłosierdzia, można przyjść na chwilę prywatnej modlitwy w tym trudnym czasie. W kościele będzie wystawiony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie.

Przez cały dzień do dyspozycji parafian jest kapłan dyżurny pod numerem telefonu +48 33 842-59-56, z którym można załatwić sprawy związane z sakramentami i z pogrzebem. Kapłan służy także sakramentem spowiedzi św., komunii św. oraz sakramentem namaszczenia chorych czy rozmową duszpasterską - ku pokrzepieniu serca.

Niestety - ze względu na zbyt słabe możliwości techniczne nie możemy transmitować na żywo Mszy św. z naszego kościoła w internecie.

Jest wiele zapytań, co będzie z uroczystością Pierwszej Komunii św. i z bierzmowaniem. Na dzień dzisiejszy nie możemy odpowiedzieć na te pytania. Decyzja ks. Biskupa będzie wynikać z rozwijającej się sytuacji w kraju i z obowiązujących przepisów prawa. Jeśli pojawią się jakieś wytyczne, to rodzice niezwłocznie zostaną o nich powiadomieni przez katechetów za pomocą dziennika elektronicznego.

Niestety obecna sytuacja spowodowała także trudną sytuację finansową parafii. Do opłacenia mamy rachunki za prąd, gaz, ogrzewanie, wodę itp. Jesteśmy zmuszeni zawiesić także wszelkie inwestycje. Dlatego też prosimy o wsparcie finansowe. Przy wyjściu z kaplicy Miłosierdzia Bożego w niedzielę będzie wystawiony koszyk, do którego można składać ofiary. Można je także złożyć do puszek w drzwiach wejściowych kościoła oraz za pośrednictwem przelewów bankowych na konto parafialne. Należność za prasę katolicką składamy do puszki przy wyjściu z kaplicy Bożego Miłosierdzia.  Serdeczne Bóg zapłać za zrozumienie tej nadzwyczajnej sytuacji i za wszystkie składane ofiary.

W dowód wdzięczności łączymy się z Wami w codziennej modlitwie podczas Mszy św., koronki do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 i modlitwy różańcowej o 20.30. Pokładajmy nadzieję w Panu. Bóg jest dobry i z pewnością pozwoli nam przetrwać ten trudny czas, z którego jestem przekonany - wyjdziemy silniejsi duchowo.

Z pozdrowieniami i kapłańskim błogosławieństwem

ks. Proboszcz wraz z duszpasterzami parafii


Konto parafii:

Rzymskokatolicka Parafia św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu

Plac św. Maksymiliana 2, 32-602 Oświęcim

Bank Pekao S.A. nr 49 1240 4155 1111 0000 4624 3586