Kościół św. Maksymiliana w Oświęcimiu

U progu nowego roku kalendarzowego warto wspomnieć ubiegły, bardzo trudny i wyjątkowy rok z życia naszej parafii. Poniżej kilka liczb i podsumowań.

W 2020 roku do grona ochrzczonych przyjęliśmy 114 dzieci: 68 chłopców i 46 dziewczynek, w tym:

  • rodzice bez związku: 35 (16 chłopców i 19 dziewczynek),
  • rodzice po ślubie cywilnym: 27 (18 chłopców i 9 dziewczynek),
  • rodzice w związkach sakramentalnych: 52 (34 chłopców i 318 dziewczynek).

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 201 dzieci, w tym 102 chłopców i 99 dziewczynek. Sakrament bierzmowania nie został udzielony z powodu pandemii. Ślub sakramentalny zawarło 12 par. Podczas całego roku rozdaliśmy 120.000 Komunii świętych.

Zmarło 327 osób (z tego 306 osób pochowaliśmy w naszej parafii, a 21 osób poza parafią), w tym

  • mężczyźni – 171 (w tym 68 zaopatrzonych wg księgi chorych),
  • kobiety – 156 (w tym 90 zaopatrzone wg księgi chorych).

870 razy byliśmy z posługą sakramentalną u chorych, z tego w pierwsze soboty miesiąca odwiedziliśmy 660 osób, a przy okazji rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana namaszczenie przyjęło 210 osób.

W ramach programu pomocy żywnościowej najuboższym (żywność unijna) w 2020 roku wydano 25.005 kg żywności dla grupy 520 osób.

Prace remontowe w naszej parafii:

Z początkiem roku została odnowiona Aula św. Jana Pawła II, która służy do różnych spotkań grup duszpasterskich, może również służyć wszystkim parafianom na I Komunie św. czy uroczystości rodzinne.

Od marca byliśmy zmuszeni do opłacania jedynie bieżących rachunków i wykonania koniecznych prac. W kolejnych miesiącach zostały założone nowe hartowane szyby i odrestaurowane witraże w dwóch rozbitych polach. Udało nam się również wymienić okno dachowe nad prezbiterium, które przeciekało i okna boczne w kościele, na aluminiowe z otwieranymi elektrycznie kwaterami, co pomoże nam w wietrzeniu kościoła latem. Z prac koniecznych zostały wykonane na nowo okute i wyremontowane kominy na budynkach parafialnych (które przeciekały) oraz daszek na dzwonnicy.

Nie byłoby tego wszystkiego bez Was – Darczyńców, ludzi hojnego serca.

Pragnę z całego serca podziękować Państwu za dobre serce i wszelkie złożone ofiary na konto parafialne w tym trudnym czasie, na niedzielną tacę – zwłaszcza w drugą niedzielę miesiąca, oraz tę składaną do kopert szczególnie podczas uroczystości związanych z rocznicą kanonizacji naszego  Patrona św. Maksymiliana, przeznaczone na cele remontowe oraz duszpasterskie naszej Parafii. Dziękuję wszystkim, a zwłaszcza ludziom chorym za modlitwę i zaangażowanie na rzecz ewangelizacji we wszystkich wspólnotach. Te wszystkie dobre dzieła powstały dzięki Waszej Modlitwie i Ofiarności, w której przejawia się żywa wiara i troska o przyszłość naszej Parafii zarówno pod względem duchowym jak i materialnym.

W Nowym Roku wraz z Księżmi Współpracownikami, życzę dużo zdrowia i duchowej radości płynącej ze spotkania z Panem Jezusem – Nowonarodzonym Synem Bożym – obecnym w Eucharystii. Jednocześnie proszę o modlitwę w intencji całej naszej Parafii a szczególnie o zdrowie dla chorych i szybkie ustanie pandemii.

 

Szczęśliwego Nowego Roku 2021.

Z pozdrowieniami - ks. Mariusz Kiszczak