Chrzest Św.

Sakramentu Chrztu Św. udzielamy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca na mszy św. o godz. 13.15 (w czasie wakacji o godz. 12.00). W wyjątkowych przypadkach w sobotę po mszy św. wieczornej.

Uwaga: w styczniu i w listopadzie 2020 r. sakrament Chrztu Św. udzielany będzie w drugą i trzecią niedzielę miesiąca.

Przy zgłoszeniu chrztu przedstawiamy następujące dokumenty i informacje:

• świadectwo urodzenia dziecka z USC,
  • świadectwo ślubu rodziców dziecka,
  • zaświadczenia od rodziców chrzestnych (jeśli nie są z naszej parafii) zezwalające na podjęcie posługi matki lub ojca chrzestnego,
  • adresy zamieszkania rodziców chrzestnych,
  • zgoda na chrzest św. z parafii, w której mieszkają rodzice dziecka (w wyjątkowych sytuacjach).

Obowiązkowa katecheza przedchrzcielna dla rodziców dziecka i rodziców chrzestnych odbywa się w piątek poprzedzający niedzielę, w której udzielany jest chrzest, po mszy św. wieczornej o godz. 19.00 w budynku domu katechetycznego (salka nr 13).

Rocznica Chrztu Św.

Uroczystego błogosławieństwa dzieciom udzielamy w każdą drugą niedzielę miesiąca na mszy św. o godz. 13.15 (w czasie wakacji o godz. 12.00).

Pokuta - sakrament pojednania

Pół godziny przed rozpoczęciem każdej mszy św.

Przed pierwszym piątkiem:

• dzieci z klas IV-VI - w czwartek od godz. 17.30,
  • młodzież z klas VII i VIII oraz dorośli - w piątek od 16.00.

Całodniowa spowiedź parafialna ma miejsce w czasie rekolekcji w Wielkim Poście, przed uroczystością Rocznicy Kanonizacji św. Maksymiliana oraz przed Bożym Narodzeniem.

Okazja do spowiedzi św. jest również w każdy piątek po Koronce do Bożego Miłosierdzia od godz. 15.15 do 16.00 podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Stały konfesjonał przez cały rok od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 10.30 i od 15.30 do 17.00 obsługiwany jest w kościele ks. Salezjanów w parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu przez kapłanów z  dekanatu oświęcimskiego i osieckiego.

Aktualnie przygotowuje się młodzież z klas VII i VIII szkoły podstawowej.

W ciągu roku młodzież uczestniczy dwa razy w miesiącu w spotkaniach formacyjnych w małych grupach przy parafii oraz w rekolekcjach ewangelizacyjnych.

Spotkania dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania odbywać się będą w tych samych grupach, co przed wakacjami.

Terminy spotkań:

• Wtorek: 15 i 29 września oraz 13 i 27 października - godz. 17.00
  • Środa: 16 i 30 września oraz 14 i 28 października - godz. 17.00
  • Czwartek: 17 września oraz 1, 15 i 29 października - godz. 19.00

Małżeństwo

Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu. Sam termin ślubu można ustalić w kancelarii wcześniej.

Przedstawiają następujące dokumenty:

• dowód osobisty,
  • świadectwo chrztu (jeśli chrzest był w innej parafii),
  • świadectwo bierzmowania,
  • świadectwo katechizacji z ostatniej klasy wraz z oceną,
  • dokumenty z USC (w przypadku ślubu konkordatowego),
  • świadectwo zgonu żony/męża (w przypadku wdowy lub wdowca),
  • dokument o zawarciu ślubu cywilnego (jeśli został już zawarty).

Narzeczeni uczestniczą w kursie  przedmałżeńskim (informacje w zakładce dla narzeczonych) oraz przeprowadzają rozmowę w poradni rodzinnej.

Jeśli rodzina życzy sobie aby na Mszy św. ślubnej był Pan Organista, prosi osobiście o jego posługę. Sprawy organizacyjne związane z kościołem (także ze sprzątaniem konfetti) uzgadniamy indywidualnie z Panami Kościelnymi. Wszelkie sprawy związane z wystrojem kościoła uzgadniamy indywidualnie z Panią Martą.

Jubileusze małżeńskie

Jubileusze małżeńskie dla małżeństw obchodzących okrągłą rocznicę małżeństwa sakramentalnego w pierwszym lub drugim półroczu są uroczyście obchodzone w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego oraz Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata  podczas mszy św. o godz. 10.30. Jubileusze prosimy zgłaszać w kancelarii parafialnej miesiąc przed uroczystością.

Uwaga: w 2020 r. jubileusze małżeńskie obchodzone będą w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej oraz w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Namaszczenie Chorych

Odwiedziny chorych przez kapłanów z posługą sakramentalną odbywają się zwykle w pierwszą sobotę miesiąca w godz. od 8.00 do 10.00, w nagłych przypadkach - do osób umierających - należy poprosić o posługę o każdej porze dnia i nocy (prosimy o tel. do ks. dyżurnego: +48 573-336-860). W tygodniu przed pierwszą sobotą miesiąca członkowie zespołu charytatywnego odwiedzają chorych w domach w trosce o bieżące potrzeby oraz z informacją o nadchodzących odwiedzinach.

Kapelan Powiatowego Szpitala w Oświęcimiu - tel. +48 605-669-086.

Pogrzeby

Rodzina zmarłego kontaktuje się z księdzem dyżurnym (tel.+48 573-336-860), lub z Panią Kancelistką Dorotą Kinalczyk (tel. +48 573-336-861) w godzinach pracy kancelarii parafialnej lub w innej dogodnej dla obu stron porze dnia. Intencje mszalne składamy Kapłanowi lub Panu Kościelnemu do zakrystii przed mszą św.

Potrzebne dokumenty:

• akt zgonu z USC,
  • akt zgonu od lekarza,
  • zaświadczenie o przyjęciu przez zmarłego sakramentu pokuty i namaszczenia chorych,
  • zgoda na pogrzeb z parafii zamieszkania zmarłego (w  wyjątkowych sytuacjach),
  • dokumenty związane z wykupieniem i opłaceniem grobu na cmentarzu parafialnym.

Po ustaleniu daty oraz godziny pogrzebu w kancelarii parafialnej rodzina zmarłego udaje się do zakładu pogrzebowego i na cmentarz. Jeśli rodzina życzy sobie aby na pogrzebie był organista, prosi osobiście o jego posługę na mszy św. pogrzebowej.