Duch Święty

Zamieszczamy poniżej informacje dotyczące przygotowania dorosłych do sakramentu bierzmowania w sytuacjach nadzwyczajnych w naszej parafii.


 1. Do sakramentu bierzmowania może przystąpić jedynie osoba ochrzczona, wierząca, praktykująca swoją wiarę oraz odpowiednio przygotowana.
 2. Bierzmowanie poprzedza dziesięć spotkań formacyjnych.
 3. Kandydat do bierzmowania znajduje się w sytuacji nadzwyczajnej w następujących okolicznościach:
  • Osoba dorosła po ukończeniu 18. roku życia.
  • Bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa („Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy to jest możliwe bez poważnej niedogodności” – kan. 1065 § 1 KPK).
  • Zamiar uregulowania związku niesakramentalnego (osoby żyjące w związku niesakramentalnym to te, które zawarły tylko kontrakt cywilny, jak również żyjące w konkubinacie).
  • Jeżeli kandydat do bierzmowania żyje w związku niesakramentalnym, powinien najpierw przyjąć sakrament małżeństwa, a dopiero po nim – w możliwie najbliższym terminie – sakrament bierzmowania. W takiej sytuacji przygotowanie do małżeństwa powinno być połączone z przygotowaniem do bierzmowania.
  • Pragnienie pełnienia funkcji ojca lub matki chrzestnej lub świadka bierzmowania.
 4. Osoby, które nie należą do parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu, ale mieszkają na terenie dekanatu oświęcimskiego, mogą wziąć udział w przygotowaniu oraz przystąpić do sakrament bierzmowania w naszej parafii jedynie po dostarczeniu swojego aktu chrztu oraz pisemnej zgody ks. Proboszcza swojej parafii.
 5. Więcej informacji można uzyskać w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania bądź pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.